Ehkäisevän päihdetyön toimijat: Kannabis on otettava vakavasti

Kokeilu on yleisintä 25 – 34 -vuotiaiden miesten keskuudessa. Heistä melkein puolet on kokeillut kannabista. Lähes joka toinen suomalainen pitää kannabiskokeilujen riskejä vähäisinä. Nuorista aikuisista miehistä näin ajattelee kolme neljästä.
Ehkäisevän päihdetyön verkosto ja Päihteetön pelikenttä -verkosto ovat huolissaan asennemuutoksesta. Kannabikseen liittyvän keskustelun tulisi käsitellä ilmiötä, käyttökulttuurin muutoksia ja haittoja nykyistä monipuolisemmin. Kansanterveysjärjestöjen mielestä kannabiksen käyttöä ei tule edistää. Samalla on kuitenkin huolehdittava, ettei kannabiskokeiluista aiheudu yksilötasolla kohtuuttomia, loppuelämää varjostavia seurauksia. Viranomaisten toiminnan tulee olla ennen kaikkea laadukasta päihdekasvatusta, elämänhallintaa ja mahdollisen käytön lopettamista tukevaa, ei niinkään rankaisemista painottavaa.
Verkostojen puolesta lisätietoja antaa:
Jussi Perälä
Asiantuntija
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry / Koordinaatioyksikkö
puh. 050 591 9020
Katso myös

Järjestöt: Päihteet ovat merkittävä ongelma kunnille ja hyvinvointialueille – katso paljonko alkoholi maksaa oman alueesi terveydenhuollolle
12.02.2025
Maailman terveysjärjestö WHO: Pohjoismaiset alkoholimonopolit tulee säilyttää
05.02.2025