Kouluterveyskysely: Nuorten nikotiinipussien käyttö on yleistynyt hälyttävästi
Nuorten nikotiinipussien käyttö on moninkertaistunut parissa vuodessa. Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry varoitti jo vuonna 2023, että lisääntyvä saatavuus tulee lisäämään nikotiiniriippuvuutta ja vaikuttamaan kielteisesti nuorten terveyteen.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen 17.9.2025 julkaisemat kouluterveyskyselyn tulokset vahvistavat EHYT ry:n aiemmat varoitukset nikotiinipussien lisääntyneen saatavuuden vaikutuksista.
THL:n tulosten mukaan nikotiinipussien käyttö on yleistynyt nuorten keskuudessa merkittävästi. Kasvu näkyy erityisesti ammatillisessa oppilaitoksissa opiskelevien nuorten nikotiinipussien päivittäisessä käytössä. Tyttöjen päivittäinen nikotiinipussien käyttö nousi kahdessa vuodessa yhdestä prosentista 15 %:iin, poikien nikotiinipussien käyttö viidestä prosentista 24 %:iin.
Nikotiinipussien päivittäisen käytön lisääntyminen näkyy myös peruskouluissa ja lukioissa. Vuonna 2025 perusopetuksen 8.–9. luokilla sekä lukioiden 1.–2. vuosikursseilla vastaavat luvut ovat 9 % pojista ja 4–5 % tytöistä.
Edellinen kouluterveyskysely julkaistiin vuonna 2023, juuri ennen Fimean tulkintaa, ettei lääkelakia sovelleta nikotiinipusseihin. Tuolloin EHYT nosti esiin uhan, että saatavuuden lisääntyminen kasvattaa nikotiinista aiheutuvia haittoja. Tällöin EHYT ja muut kansanterveysjärjestöt lähestyivät avoimella kirjeellä päivittäistavarakaupan ketjuja ja vetosivat ettei nikotiinipusseja otettaisi laajamittaiseen myyntiin.
Nykyinen sääntely ei riitä
Myönteistä on, että tuoreiden tulosten valossa nuorten tupakointi on edelleen vähentynyt. Samalla kuitenkin näyttää siltä, että nikotiinipussien käyttö on lisääntynyt enemmän kuin muiden tupakka- ja nikotiinituotteiden käyttö on vähentynyt.
”Kouluterveyskyselyn tulokset kertovat selkeästi, että helpon saatavuuden ja käytön välillä on suora yhteys. Nuoret altistuvat nikotiinille hyvin varhain, mikä kasvattaa terveyshaittojen ja pitkäaikaisen nikotiiniriippuvuuden riskiä,” sanoo EHYTin toiminnanjohtaja Juha Mikkonen.
Vaikka nikotiinipussit sisällytettiin tupakkalain piiriin vuonna 2025, EHYTin mukaan nykyinen sääntely on riittämätöntä ja vaarantaa nuorten terveyden. EHYT katsoo, että paras ratkaisu on nikotiinipussien myyntikielto. Monet Keski-Euroopan maat, kuten Ranska ja Belgia, ovat päätyneet kieltämään nikotiinipussien myynnin.
Mikäli nikotiinipussien myynti halutaan edelleen sallia, on sääntelyä vahvistettava nostamalla tupakka- ja nikotiinituotteiden ostoikäraja 20 ikävuoteen, poistettava makuaineet ja rajattava nikotiinipitoisuus 4 mg/g:aan nykyisestä 16,6 mg/g:sta.
Lisäksi EHYT kehottaa sosiaali- ja terveysministeriötä ohjaamaan lisäresursseja nuorten nikotiinin käytön ehkäisyyn.
“Nuorten suojeleminen nikotiiniriippuvuudelta on sijoitus kansanterveyteen. Meillä ei ole varaa odottaa, että ongelma paisuu entisestään ennen kuin siihen puututaan”, Mikkonen toteaa.
Tutustu vuoden 2025 kouluterveyskyselyn tuloksiin THL:n sivuilla.
Katso myös
Köyhyysvahti ja järjestöjen keräämä tieto kertovat kasvavasta köyhyydestä ja toimeentulovaikeuksista
10.12.2025
Valtaosa vanhemmista huolissaan nuorten digilaitteiden käytöstä
20.11.2025