Skip to content
ehyt-logo
  • Jäsenyhdistyksille
  • Ammattilaisille
  • Medialle
  • Yhteystiedot
Suomi
  • English
  • Svenska
  • Selkokieli
ehyt-logo Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry
Haku
  • Tule mukaan
  • Lahjoita
  • Koulutus & Tapahtumat
    • Koulutus & Tapahtumat

      Tarjoamme koulutusta eri alojen ammattilaisille, kouluille ja oppilaitoksille sekä suurelle yleisölle. Konsultoimme ja tuemme työyhteisöjä ja kuntia niiden ehkäisevässä päihdetyössä. Voit tilata meiltä koulutusta tai katsoa tapahtumakalenteristamme tulevat koulutukset ja tapahtumamme!

    • Koulutukset
      • Tilattavat koulutukset
      • Kouluille ja oppilaitoksille
      • Työpaikoille
      • Verkkokurssit
    • Konsultointi
      • Tukea kunnille ja hyvinvointialueille
      • Tukea järjestöille
    • Tapahtumat
      • Tapahtumakalenteri
  • Työkalut & Materiaalit
  • Päihde- & peli-info
    • Päihde- & peli-info

      Mistä on kyse, kun puhutaan päihteistä ja pelaamisesta? Milloin päihteen käyttö tai pelaaminen on ongelmatonta? Mistä taas tunnistaa, että kyseessä on riippuvuus? Mitä riippuvuudet aiheuttavat ja mitä niille voisi tehdä?

    • Tietoa
      • Mitä on ehkäisevä päihdetyö?
      • Alkoholi
      • Nikotiini
      • Huumeet
      • Rahapelaaminen
      • Digipelaaminen
    • Tukea
      • Päihdeneuvonta
      • Päihteet ja työelämä
      • Päihdeasiamies
      • Tukea eri elämäntilanteisiin
      • Tee testi ja tunnista tilanteesi
  • Uutishuone
    • Uutishuone

      Uutishuoneesta löydät kaikki EHYTin ajankohtaisartikkelit, uutiset, tiedotteet ja videot. Katso myös työpaikat ehkäisevän päihdetyön parissa!

    • Ajankohtaista
      • Uutiset
      • Tiedotteet
      • Blogit
      • Tarinat
      • Videot
      • Podcastit
      • Työpaikat
    • Uutiskirje
      • Tilaa uutiskirje
  • Ratkaisut
    • Ratkaisut

      Päihde- tai rahapeliongelma varjostaa monen elämää tavalla tai toisella, vaikka itsellä ei näitä ongelmia olisikaan. EHYT ry tarjoaa yksilö-, yhteisö- ja yhteiskuntatason ratkaisuja päihde- ja pelihaittojen ehkäisyyn ja vähentämiseen.

    • Ratkaisuja
      • Kampanjat
      • Alkoholipolitiikka
      • Ratkaisuja kunnille ja hyvinvointialueille
      • Lausunnot
      • Kyselytutkimukset
      • Politiikkasuositukset
      • Tavoitteet hyvinvointialueille ja kunnille
      • Tavoitteet vaalikaudelle 2023-2027
      • Linjaukset
      • Kysymyksiä ja vastauksia
  • EHYT ry
    • Ehkäisevä päihdetyö koskettaa meitä kaikkia

      Päihde- tai rahapeliongelma varjostaa monien elämää tavalla tai toisella, vaikka itsellä ei näitä ongelmia olisikaan. Alkoholiin, nikotiinituotteisiin ja huumeisiin liittyvän ehkäisevän työn ohella ehkäisemme pelaamisesta syntyviä haittoja. Ennaltaehkäisy on tehokkain tapa torjua ongelmia niin yhteiskunnan kuin yksilöiden tasolla. Siksi ehkäisevää päihdetyötä tarvitaan kaikkialla: oppilaitoksissa, työpaikoilla ja perheissä.

    • Yhdistys
      • Tietoa yhdistyksestä
      • Historia
      • Organisaatio
      • Strategia & arvot
      • Rahoitus
      • Verkostot ja kansainvälinen yhteistyö
    • Mitä teemme?
      • Toiminta & hankkeet
      • Alueellinen toiminta

Hae sivuilta

Etusivu > Uutishuone > Tiedotteet > Hallituksen esitys nikotiinipusseista uhkaa lisätä nuorten nikotiiniriippuvuutta 
Tiedotteet - 19.04.2024

Hallituksen esitys nikotiinipusseista uhkaa lisätä nuorten nikotiiniriippuvuutta 

Kaksi avattua nikotiinipussirasiaa, joiden sisällä on valkoisia, nuuskan näköisiä nikotiinipusseja.

Nikotiinipussit ovat tulleet laajamittaiseen myyntiin ja hallituksen lakiesitys (18.4.2024) on tuomassa tuotteet tupakkalain piiriin. Nikotiinipussien sääntely uhkaa kuitenkin jäädä liian löyhäksi, mikäli hallituksen makuaineita ja nikotiinipitoisuutta koskevat esitykset etenevät eduskunnassa. 

Tupakkalakia päivitetään parhaillaan ja lain piiriin halutaan sitoa kattavammin myös nikotiinipussit, joita sääntely ei ole samalla tavalla koskenut. Tupakkalain tavoite on nikotiinipitoisten tuotteiden käytön loppuminen. 

”Mikäli nikotiinipussit halutaan aiempien tupakkapoliittisten sitoumusten vastaisesti tuoda laajamittaiseen myyntiin ruokakauppoihin ja kioskeihin, ovat esitetyt lain kirjaukset erityisesti makuaineiden ja nikotiinipitoisuuden suhteen liian löyhiä”, Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n toiminnanjohtaja Juha Mikkonen toteaa.  

Tutkimukset ovat osoittaneet, että tunnusomaisten makujen kielto on ollut tehokas keino ehkäistä nuorten tupakka- ja nikotiinituotteiden käytön aloitusta. Erityisesti mentolin on havaittu houkuttelevan nuoria käyttämään tupakka- ja nikotiinituotteita ja luovan vaikutelman vähemmän haitallisista tuotteista. Nyt hallituksen esityksessä sallittaisiin mentolin, mintun, teen, inkiväärin, rosmariinin ja puun maut nikotiinipusseissa.    

”Hallituksen esitys ei ole linjassa muiden tupakkatuotteiden sääntelyn kanssa eikä toteuta kirjattuja nikotiini- ja tupakkapoliittisia tavoitteita. Nikotiinipussien sääntely makuaineiden osalta tulisi yhdenmukaistaa muiden tupakkalain alaisten tuotteiden kanssa, eikä tupakan makua lukuun ottamatta muita makuaineita tulisi sallia. Ylipäätään puhe ‘aikuisille suunnatuista’ makuvaihtoehdoista on ongelmallinen, koska nuoria usein kiinnostaa se, mikä on suunnattu aikuisille”, toteaa EHYT ry:n oppilaitostyön päällikkö Päivi Puranen.  

Uusien nikotiinituotteiden myynnin laajentaminen on ristiriidassa tupakkalain tavoitepykälän kanssa, koska laki pyrkii nikotiinituotteiden käytön loppumiseen. 

“Lisäksi Suomi on sitoutunut kansainväliseen tupakkapuitesopimukseen (FCTC), jonka yksi tavoite on nikotiiniriippuvuuden ehkäisy. Nyt lakiesityksestä syntyy vaikutelma, että makuaineita, nikotiinipitoisuutta ja maahantuontia koskevat muutokset tehtiin nikotiiniteollisuuden etuja ajaen. Tupakkapuitesopimus velvoittaa suojelemaan terveyspolitiikkaa tupakkateollisuuden kaupallisten ja muiden etujen tavoittelulta”, muistuttaa Mikkonen.  

Nikotiinipussien nikotiinipitoisuus jää liian korkeaksi 

Hallitus esittää nikotiinipussien nikotiinipitoisuuden rajoittamista 16,6 mg/g pitoisuuteen. Nikotiini luokitellaan voimakkaaksi riippuvuutta aiheuttavaksi myrkyksi, jolla on terveydelle monenlaisia haittoja.   

“Sallittuna nikotiinipitoisuutena 16,6 mg/g on liian korkea. Kyseessä on raja, jolloin tuotteeseen ei tarvitse tehdä myrkyllisyyttä kuvaavaa pääkallomerkintää, mutta kyseinen merkintä olisi vaadittu jo 16,7 mg pitoisuudella. Jo pieninä annoksina nikotiini voi aiheuttaa myrkytysoireita, ja suuremmat annokset ovat erityisen vaarallisia, varsinkin lapsille”, korostaa Puranen. 

”Paras ratkaisu kansanterveyden kannalta olisi keskieurooppalaisen mallin mukainen nikotiinipussien myyntikielto, johon ovat jo päätyneet muun muassa Belgia ja Hollanti. Mikäli nikotiinipussit kuitenkin tuodaan vähittäismyyntiin, tarvitsemme tiukempaa sääntelyä nikotiinipusseille, jotta voimme pitää kiinni kansainvälisestä tupakkapuitesopimuksesta sekä suojella nuoria nikotiiniriippuvuudelta”, toteaa Mikkonen.  

Esityksessä ehdotetaan myös, että savuttomia nikotiinituotteita koskevaksi matkustajatuonnin määrälliseksi rajaksi asetetaan 1000 g/vrk. Tämä raja on aivan liian korkea saatavuuden sääntelyn näkökulmasta.   

Myönteistä esityksessä on, että tupakan vastikkeiden hallussapitoa ehdotetaan kiellettäväksi alle 18-vuotiailta. Tämä antaa oppilaitoksille paremmat keinot puuttumiseen, mutta ei ole kuitenkaan riittävä toimi nuorten suojelemiseksi. Tulevaisuudessa tupakka- ja nikotiinituotteiden osalta tarvitaan tehokkaampia nuoria suojelevia toimenpiteitä.  

”Nikotiinipussit tulee saada tiukemman sääntelyn piiriin ja ostoikäraja nostettua 20 vuoteen tulevien sukupolvien suojelemiseksi nikotiiniriippuvuudelta”, lisää Puranen.   

EHYT ry:n tuoreen selvityksen mukaan 15–29-vuotiaiden nuorten nikotiinipussien käyttö on kolminkertaistunut vain kahdessa vuodessa. Alaikäisten nikotiinipussien käyttö nousi kahdessa vuodessa 23 %, nyt nikotiinipusseja käyttää päivittäin tai satunnaisesti 13 % nuorista. Alaikäisistä 43 % kertoi, että heidän kaveripiirissään käytetään päivittäin tai satunnaisesti nikotiinipusseja.   

Lisätietoja: 

Päivi Puranen, oppilaitostyön päällikkö, 050 413 7017, paivi.puranen@ehyt.fi 
Juha Mikkonen, toiminnanjohtaja, 050 527 4780, juha.mikkonen@ehyt.fi  


Julkaisuja: 

Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry: Tutkittua ja toimivaa nikotiinipolitiikkaa
 
Kansainvälinen tupakkapuitesopimus FCTC  

Jaa:
Tagit
nikotiini

Katso myös

Iloisia nuoria yhdessä
Blogit

Kouluterveyskysely avaa nuorten hyvinvoinnin tilaa: Nuorilla menee lopulta hyvin

29.09.2025
Avoin nikotiinipussirasia kädellä.
Uutiset

Kouluterveyskysely: Nuorten nikotiinipussien käyttö on yleistynyt hälyttävästi

17.09.2025
Kuvassa nikotiinipusseja.
Tiedotteet

Järjestöt: nikotiinipussiroska on vaaraksi luonnolle, ihmisille ja eläimille

05.06.2025
ehyt logo

Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry

Keskustoimisto
Elimäenkatu 17-19
00510 Helsinki
ehyt@ehyt.fi
Aluetoimistot>>

Päihdeneuvonta

Puh. 0800 900 45

Avoinna 24/7 vuoden jokaisena päivänä
Soittaminen on maksutonta ja anonyymiä

  • Elokolo-kohtaamispaikat
    • Helsingin Elokolo
    • Lahden Elokolo
    • Tampereen Elokolo
    • Turun Elokolo
    • Pirkkalan Elokolo
    • Vinkkejä arjen haastaviin tilanteisiin
  • Henkilökunnan yhteystiedot
  • Tule vapaaehtoiseksi
  • Jäsenyhdistykset
selko logo
  • © Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry 2025
  • Tietosuojaselosteet
  • Tilaus- ja sopimusehdot
  • Saavutettavuusseloste
  • Evästekäytännöt
  • Whistleblowing – kanava väärinkäytösten ilmoittamiseen