Selvitys: Makuaineet nikotiinipusseissa koukuttavat, satunnainen tupakointi yleistynyt nuorten keskuudessa
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n tuoreen Nuorten kulttuuri ja päihteet 2026* -selvityksen mukaan makuaineelliset nikotiinipussit koetaan nuorten keskuudessa trendikkäimmiksi nikotiinituotteiksi. Perinteiset savukkeet koetaan vähiten trendikkäinä, mutta samalla satunnainen tupakointi näyttää kuitenkin lisääntyvän nuorten ystäväpiirissä.
– Nikotiinituotteiden käyttöä ei kannata tarkastella vain tuotekohtaisesti. Uudet tuotteet madaltavat kynnystä kokeilla myös perinteisiä tupakkatuotteita. Nuoret altistuvat suoratoistopalveluiden kautta myös paljon tupakointia normalisoivalle sisällölle, siksi on tärkeää puhua yleisesti nikotiinista ja sen haitoista. Nikotiini on haitallista riippumatta siitä, miten sitä käytetään, kehitysjohtaja Heikki Luoto EHYT ry:stä toteaa.
Kysyttäessä mitkä asiat ovat tällä hetkellä in ja mitkä asiat ovat tällä hetkellä out, nousivat makuaineelliset nikotiinipussit selkeästi trendikkäimmiksi nikotiinituotteista. Makuaineelliset nikotiinipussit ovat in 42 prosentin mielestä. Makuaineettomat nikotiinipussit taas nousivat kahdenkymmenen eniten out olevien asioiden joukkoon.
– Makuaineiden käyttö nikotiinituotteissa lisää tutkitusti tuotteiden houkuttelevuutta erityisesti nuorten keskuudessa. Niiden salliminen nikotiinipusseissa ei tue tavoitetta vähentää nuorten nikotiinituotteiden käyttöä. Makuaineiden käyttö tulisi kieltää myös nikotiinipusseissa kokonaan, Luoto sanoo.
Nikotiinipussien suosio näkyy sekä omassa käytössä, että arvioitaessa oman ystäväpiirin käyttöä. Päivittäin nikotiinipusseja käyttää 12 prosenttia vastaajista ja kolmasosa (34 prosenttia) vastaajista arvioi myös ystäväpiirissään käytettävän päivittäin nikotiinipusseja. Perinteiset savukkeet ovat edelleen yleisin vastaajien ystäväpiirissä käytetty tupakka- tai nikotiinituote. Päivittäisen tupakoinnin koetaan vähentyneen ystäväpiirissä, mutta satunnainen tupakointi on lisääntynyt vuodesta 2024 jopa 7 prosenttiyksikköä.
Tupakattomat tuotteet houkuttavat yhä useamman kokeilemaan
Nikotiinipussien ja sähkösavukkeiden käyttö on nuorilla kokeilua ja sosiaalisiin tilanteisiin liittyvää. Suurin osa vastaajista kokee nikotiinituotteiden hankkimisen alaikäisenä helpoksi ja hankinnassa korostuu kaveri- ja tuttavaverkoston merkitys.
Kun 15–17-vuotiailta kysyttiin syitä nikotiinituotteiden käyttöön, kolme keskeisintä olivat riippuvuus nikotiinista, kokeilunhalu sekä ryhmäpaine. Uusien nikotiinituotteiden ominaisuudet, kuten toiminnallisuus, helppokäyttöisyys, huomaamattomuus ja erilaiset maut, vetoavat laajempaan joukkoon nuoria kuin perinteiset tupakkatuotteet.
– Uusien nikotiinituotteiden ominaisuudet houkuttavat myös niitä nuoria kokeilemaan, jotka eivät välttämättä kiinnostuisi perinteisistä tupakkatuotteista. Voidaksemme vähentää nikotiinituotteiden käytön aloitusta ja suojella nuoria nikotiinin haitoilta, tulisi nikotiinituotteiden ostoikäraja nostaa nykyisestä 18 vuodesta 20 vuoteen, Luoto vetoaa.
Luoto huomauttaa, että yhä useammat Keski-Euroopan maat ovat esimerkiksi kieltäneet erittäin voimakasta riippuvuutta aiheuttavien nikotiinipussien myynnin kokonaan.
Vanhempien asenteella suuri merkitys
Nuorille merkittävimmät syyt olla käyttämättä nikotiinituotteita ovat terveyshaitat, korkea hinta, käytön vaikutukset ulkonäköön, oman ystäväpiirin käyttämättömyys ja huoltajien asenne nikotiinituotteita kohtaan.
Huoltajien asenteilla on merkittävä rooli erityisesti alaikäisten nuorten kohdalla. Se, etteivät huoltajat hyväksy nikotiinituotteiden käyttöä, on terveyshaittojen jälkeen toiseksi yleisin syy siihen, miksi 15–17-vuotiaat eivät käytä nikotiinituotteita.
– Nuoret eivät halua tuottaa pettymystä vanhemmilleen. Siksi vanhempien selkeä kielteinen suhtautuminen nikotiinituotteisiin on tärkeä nuoren hyvinvointia suojaava tekijä. Olisikin tärkeää, että Suomessa panostettaisiin vanhempien taitoihin puhua päihteistä nuorten kanssa, Luoto sanoo.
*Nuorten kulttuuri ja päihteet 2026 -selvitys on Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n joka toinen vuosi toteuttama kysely nuorille. Kyselyssä kartoitetaan nuorten asenteita päihteitä ja siihen liittyviä kulttuurisia tekijöitä kohtaan. Kyselyn toteutti vuonna 2026 Taloustutkimus. Tutkimusjoukkona oli 1890 nuorta. Kysely toteutettiin verkkokyselynä valtakunnallisesti. Nuorten ikäjakauma kyselyssä oli 15-29 -vuotta.
Lisätiedot:
Katso myös
Terveydenhuollossa on huomioitava nikotiinialttiuden aiheuttamat oireet
22.01.2026
Miksi Suomi haluaa tukea nuuskan ja nikotiinipussien verotonta maahantuontia?
09.12.2025