Tukea ehkäisevän päihdetyön toteuttamiseen tarjolla Nuori2026-tapahtumassa

EHYT on mukana Nuori2026-tapahtumassa 14.–15.4. Finlandia-talolla. Pisteellä on tarjolla maksuttomia materiaaleja, keskustelua ehkäisevän päihdetyön merkityksestä nuorisotyössä sekä mahdollisuus ideoida nuorille suunnattua somevideota yhdessä asiantuntijoiden kanssa.

EHYT ry osallistuu valtakunnallisille nuorisotyön päiville Finlandia-talolla 14.–15.4.2026. EHYTin löytää tapahtumassa toisen kerroksen Piazza-alueelta, näyttelypisteeltä B16.

Pisteellämme on tarjolla monipuolisesti maksuttomia materiaaleja nuorisotyössä toteutettavan päihdekasvatuksen tueksi sekä mahdollisuus keskustella ja ideoida asiantuntijoiden kanssa.

Maksuttomia materiaaleja nuorisotyöhön

Pisteeltämme on saatavilla maksutta käytännönläheisiä välineitä päihdeteemojen käsittelyyn eri-ikäisten nuorten kanssa. Tarjolla ovat muun muassa:

Materiaalit tukevat nuorisotyön arjessa toteutettavaa päihdekasvatusta ja tarjoavat konkreettisia työkaluja keskustelun avaamiseen ja ilmiöiden käsittelyyn nuorten kanssa.

Tiistaina 14.4. pisteellä on myös mahdollisuus osallistua keskusteluun ehkäisevän päihdetyön merkityksestä nuorisotyössä ja voittaa palkintoja.

Ideoi somevideo nuorille – BuenoTalk toteuttaa

Kaipaatko nuorten hyvinvoinnin tueksi juuri tietynlaista somevideota? Keskiviikkona 15.4. pisteellämme on mahdollisuus ideoida nuorille suunnattua somevideota yhdessä BuenoTalk-tiimimme kanssa.

Tiimi on tavattavissa pisteellä 15.4. seuraavina aikoina:

  • klo 10.30–11
  • klo 12.00–12.30
  • klo 13.30–14

Osallistua voi eri tavoin oman tarpeen mukaan: tuomalla idean, kehittämällä videon juonta yhdessä tai vaikuttamalla koko käsikirjoitukseen. BuenoTalk-tiimimme viimeistelee idean pohjalta käsikirjoituksen ja toteuttaa videon sovitun aikataulun mukaisesti.

Tule keskustelemaan, hakemaan materiaaleja työsi tueksi ja ideoimaan somevideota juuri sinun tarpeisiisi! Nähdään Finlandia-talolla 14.-15.4.2026!