Vaikuttava ehkäisevä päihdetyö perustuu tutkittuun tietoon
Jotta ehkäisevä päihdetyö olisi vaikuttavaa ja resurssit kohdistuisivat tehokkaasti, on työn perustuttava tutkittuun tietoon. EHYT tarjoaa ammattilaisille tällaista koulutusta.
Eurooppalainen ehkäisevän päihdetyön tietoperusta -koulutus pohjautuu kansainvälisiin standardeihin. Niihin on koostettu tutkimuksissa vaikuttaviksi havaitut ja suositellut tavat tehdä ehkäisevää päihdetyötä, tiivistää EHYTin projektipäällikkö ja lisensoitu kouluttaja Hanna Heikkilä Euroopan unionin huumevirasto EUDAn hallinnoiman koulutuksen ytimen.
Suomessa Eurooppalainen ehkäisevän päihdetyön tietoperusta -koulutuksia järjestää EHYT. Ne ovat tarkoitettu kunnissa, hyvinvointialueilla ja järjestöissä ehkäisevää päihdetyötä suunnitteleville. Tavoitteena on oppia suunnittelemaan käytännön työtä ja kohdistamaan resursseja tutkittuun tietoon perustuen.
”EHYTin tarjoama koulutus on kaksipäiväinen, ja siinä perehdytään muun muassa koulupohjaisiin, perheiden parissa ja työpaikoilla käytettäviin menetelmiin. Koulutuksessa käsitellään myös ehkäisevän päihdetyön arviointia ja edunvalvontaa”, Heikkilä kertoo.
Vuonna 2025 EHYTissä aloitettua koulutusta edelsi Frontline Politeia -hanke. Hankkeessa kehitettiin eurooppalaisena yhteistyönä Monialainen ehkäisevä päihdetyö kunnassa -koulutus, joka on osa EUDAn ehkäisevää päihdetyötä tekeville tarkoitettua koulutuskokonaisuutta.
Frontline Politeia -hanke vahvisti, että ehkäisevän työn ammattilaiset kaipaavat työnsä tueksi sekä tutkimuksellista tietoa että koulutusta sen hyödyntämiseksi.
Ammattilaisille auktoriteettia
EHYTin tarjoama Eurooppalainen ehkäisevän päihdetyön tietoperusta -koulutus kertoo EHYTin tutkimuksellista otteesta, laadukkuudesta ja luotettavuudesta.
”Olemme hyvä toimija tuomaan ymmärrystä vaikuttavasta ehkäisevästä päihdetyöstä niin hyvinvointialueille kuin kuntatasollekin. Koulutuksesta ammattilaiset saavat lisää auktoriteettia; he voivat vankemmin perustella käytettävien resurssien kohdentamista ja vedota esimerkiksi Euroopan päihdestrategiaan. Siinä kehotetaan levittämään tätä koulutuskokonaisuutta ja tekemään sen kanssa linjassa olevaa ehkäisevää päihdetyötä”, kertoo EHYTin asiantuntija Heli Vaija.
Viime vuonna EHYT järjesti kolme koulutusta, joihin osallistui 62 ehkäisevän päihdetyön suunnittelijaa, koordinaattoria ja oppilaitosten edustajaa kunnista ja hyvinvointialueilta. Helsingin valtakunnallinen koulutus keräsi osallistujia eri puolilta Suomea, muut kaksi koulutusta pidettiin Porvoossa ja Oulussa.
Koulutuksen tuloksista ja palautteista Vaija kertoo: ”Osallistuneiden taito tunnistaa vaikuttavat menetelmät kasvoi alkukyselyn 54 prosentista loppukyselyn 98 prosenttiin. Erityisesti kiiteltiin ehkäisevän päihdetyön teoreettisen taustatiedon saamista ja painettua käsikirjaa.”
Resurssit vaikuttavaan käyttöön
Heli Vaija on ollut lähes kaikilla EHYTin koulutuspäivillä mukana ja valmistuu itse pian lisensoiduksi eurooppalainen ehkäisevän päihdetyön tietoperusta -kouluttajaksi.
”Mielestäni kaikkien ehkäisevää päihdetyötä tekevien täytyy ymmärtää mitä tehdään, miksi tehdään ja miten tehdään. Koska kaikilla toimijoilla on nykyisin hyvin vähän resursseja, on tärkeää suunnitella työ niin, että se todella toimii ja vaikuttaa”, Vaija tähdentää.
Teksti: Minna Saano, freelance-toimittaja
Katso myös
PäDi-pakki: Päihde- ja digikasvatuksen koulutuskokonaisuus opettajille alkaa pian – vielä ehdit ilmoittautua!
18.08.2025
Entistä laajempi tarjonta koulutuksia verkossa
13.08.2024