Järjestöt puolustavat yhteisiä palveluita
Kaikki ei ole kaupan! Tähän viestiin yhtyy sosiaali- ja terveysalan järjestöjä ”Liian kallis kaupattavaksi” – nimisen kampanjan takana. Kampanjan tavoitteena on nostaa esiin uhkia, jotka nyt neuvottelujen alla oleviin vapaakauppasopimuksiin liittyy.
Liian kallis kaupattavaksi –kampanja keskittyy puolustamaan erityisesti sosiaali- ja terveysalan palveluita ja vaatii sulkemaan ne kokonaan kauppasopimusten ulkopuolelle. EHYT ry on mukana yhteisessä rintamassa, tuottamassa aiheesta tietoa ja aktivoimassa keskustelua sopimusten sisältämistä ongelmakohdista. Liian kallis kaupattavaksi –kampanjaan pääsee osallistumaan allekirjoittamalla kampanjan verkkosivuilta löytyvän kansalaisadressin. Liity mukaan työhön yhteisen hyvinvoinnin puolesta!
Lisätietoa kampanjasta: www.liiankalliskaupattavaksi.fi ja info@liiankalliskaupattavaksi.fi. Seuraa kampanjaa myös Facebookissa ja Twitterissä.
Katso myös
Uutiset
Joka viides EHYTin päihdekasvatuksessa kohtaama oppilas kohdataan ruotsiksi
06.11.2026
Uutiset
Neljä tapaamista, paljon vaikutuksia: Perustana Perhe – malli tukee perheiden arkea ja istuu paikallisjärjestöjen työhön
05.11.2026
Uutiset