Diilerin jäljillä -vertaisvaikuttamismalli

nikotiinipusseja

EHYT ry:n nuorisoalan osaamiskeskustoiminta järjestää yhteistyössä Nuoret Pakka-toimijoina -hankkeen kanssa Diilerin jäljillä -vertaisvaikuttamismallin koulutuksen nuorisoalan ammattilaisille.

Diilerin jäljillä -vertaisvaikuttamismallissa yläkoulun 8.-9. luokilla opiskelevat oppilaat toimivat vertaisvaikuttajina, eli liidereinä, nuoremmilleen.​ Toiminnan tavoitteena on saada nuoret suhtautumaan kriittisemmin alkoholin ja nikotiinituotteiden välittämiseen lisäämällä heidän tietoaan päihteiden välittämiseen liittyvistä haitoista.

Liidereiden toimintaa ohjaa EHYT ry:n koulutuksen saanut aikuinen, esim. opettaja, nuoriso-ohjaaja tai muu nuorten kanssa toimiva taho. Ohjaajien koulutus kestää 2 tuntia. Ohjaajan tehtävänä on koota vapaaehtoisten nuorten ryhmä, kouluttaa liiderit ja sopia infotilaisuuksista.

Koulutuksessa perehdytään menetelmän rakenteeseen, tietosisältöön sekä tutustutaan toiminnalliseen mysteeri-tehtävään.

Kouluttajina toimivat EHYT ry:n Nuoret Pakka-toimijoina -hankkeen Katri Saarela ja Sari Anjala.

Ilmoittaudu mukaan 17.3.2023 mennessä.

Koulutus on maksuton ja toteutetaan Microsoft Teams -alustalla. Osallistumislinkki toimitetaan ilmoittautuneille lähempänä tapahtuman ajankohtaa. Koulutuksesta ei tehdä tallennetta.

Lisätietoja:

Mika Piipponen

Piipponen Mika

Ehkäisevän päihdetyön asiantuntija 050 400 1463
Katso henkilön esittely